2018-08-29 12:21:41

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? [PORADNIK]

Porady ekspertów

Wrzesień szykuje się bardzo ciepły, a wyprzedaże okularów przeciwsłonecznych trwają w najlepsze. Warto z tego skorzystać i zaopatrzyć się w oprawki, które dobrze dobrane skorygują proporcje twarzy, podkreślą naturalne rysy i uwypuklą kości policzkowe. Nie ma jednej uniwersalnej zasady pozwalającej Ci wybrać idealne oprawki, ale jest kilka, którymi możesz się kierować.

Chcesz wiedzieć, jaki kształt ma Twoja twarz? Stań przed lustrem i odrysuj głowę szminką. Co widzisz? Koło, okrąg, trójkąt, a może kwadrat? Nie jesteś pewna czy Twoja twarz jest bardziej okrągła, czy owalną? Nie musisz się martwić, na określenie jej kształtu jest prosty sposób. Wystarczy, że:

 - zmierzysz długość twarzy,

 - wynik podzielisz przez 3,

 - zmierzysz odległość między koniuszkiem nosa a czubkiem brody.

Jeżeli:

 - druga wartość jest większa od pierwszej masz twarz owalną,

 - druga wartość jest mniejsza od pierwszej masz twarz okrągłą,

 - obie wartości są równe – masz kwadratową twarz.

Twarz okrągła

Wiesz, że odpowiedni model okularów może optycznie wyszczuplić twarz? Postaw na klasyczne oprawki zwężane ku dołowi oraz te z ostrymi krawędziami. Klasyczne okulary z kwadratowymi oprawkami też będą do Ciebie pasować. Wydłużą twarz i dodadzą jej konturów.

Unikaj!

Okrągłe i owalne oprawki niepotrzebne podkreślą krągłość twarzy. Zrezygnuj też z małych okularów i tych, z grubymi krawędziami. One nie są dla Ciebie.

Pamiętaj!

Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć filtr UVA i UVB.

Twarz kwadratowa

Charakterystyczne i mocne rysy złagodzą okrągłe lub owalne okulary. Dobrze sprawdzą się tzw. awiatorki. Oprawki, które są jaśniejsze na dole optycznie wydłużą twarz, dzięki czemu będzie wyglądała delikatniej.

Unikaj!

Szerokim łukiem omijaj okulary o kanciastych, szerokich oprawkach jak np. kujonki. One tylko wyostrzą surowe rysy.

Twarz owalna

Właścicielki owalnej twarzy wyglądają dobrze w prawie wszystkich kształtach oprawek. Możesz przebierać w awiatorach, muchach i kocich oprawkach. Najlepiej jednak sprawdzą się proporcjonalne okulary z lekko uniesioną górą i zaokrąglonym dołem.

Unikaj!

Nie wybieraj okularów ze zbyt dużymi oprawkami. Pamiętaj, żeby wielkość szkieł była dopasowana do twarzy. Postaw na proporcje!

Czy wiesz, że…

Oprawki nie mogą zasłonić brwi, a ich rozmiar powinien być taki, żeby zmieściły się między łukiem brwiowym a kośćmi policzkowymi.

Twarz trójkątna

Twoje rysy twarzy są dość mocne, dlatego zainwestuj w łagodniejsze oprawki. Dobrze sprawdzą się lenonki lub kocie oprawki. Śmiało możesz przebierać w modelach owalnych lub okrągłych.

Unikaj!

Szerokie kwadratowe oprawki w krzykliwych i jasnych kolorach się nie sprawdzą. Tak samo jak szkła z gradientem i rozjaśniane do dołu oprawki. One tylko przyciągną uwagę do podbródka.

Twarz w kształcie serca

Okulary stworzone dla Ciebie, powinny zapewnić równowagę między szerokim czołem a wąską dolną częścią twarzy. Zdecyduj się na delikatne okulary z jasnymi oprawkami lub te w kształcie kocich oczu. Wybierz lekko zaokrąglone oprawki. 

Unikaj!

Duże i kanciaste oprawki sprawią, że twarz zamiast ładnie wyglądać – zostanie przytłoczona okularami. Ostre krawędzie zdecydowanie nie są dla Ciebie.

Stylistkę, która dobierze okulary do kształtu Twojej twarzy znajdziesz tutaj.