2019-03-06 15:12:39

Jak biegać poza sezonem?

Porady ekspertów

Bieganie poza sezonem wymaga dużej determinacji. Kiedy za oknem prószy śnieg albo pada deszcz, temperatura trzyma się bliżej zera i szybko robi się ciemno, nie jest łatwo się zmotywować. Dlatego zamiast poćwiczyć, rezygnujesz z treningu. A regularnie uprawiany sport pomaga w utrzymaniu pięknej sylwetki i dobrej kondycji. Sprawdź, jak biegać poza sezonem.

Zadbaj o dobry humor

Zimą poziom hormonu szczęścia (serotonina) jest najniższy w ciągu całego roku. Dlatego powinnaś zadbać o dobry humor. Jak? Najlepiej robiąc rewolucję na talerzu. Zafunduj sobie pokarmy bogate w witaminę B (kasza, brązowy ryż, ciemne pieczywo, pestki i orzechy). Nie zapominaj też o białku. Sięgaj po chude mięso, nabiał i produkty mleczne. Kiedy będziesz w dobrym humorze - łatwiej będzie Ci zmotywować się do biegania!

Nie rozstawaj się z kalendarzem

Każdy trening zapisz w kalendarzu. Planuj bieganie, tak jak spotkania ze znajomymi. Taki nawyk sprawi, że umysł przyzwyczai się do sportowej rutyny i będzie dążył do  „odhaczania” kolejnych treningów na liście. W kalendarzu możesz zaznaczyć też pierwsze wiosenne zawody, w których chcesz wystartować. To dodatkowo zmotywuje Cię do działania.

Zobacz też: Jak poprawić figurę do Sylwestra?

Rozgrzewaj się w domu

Zimą nie możesz sobie pozwolić na leniwą rozgrzewkę na świeżym powietrzu. Mróz sprawi, że będziesz trząść się z zimna. Dlatego zrób kilka intensywnych ćwiczeń jeszcze w domu. Po wyjściu na zewnątrz cały czas truchtaj i stopniowo zwiększać tempo biegu, aby się dogrzać.

Wrzuć na luz

Nie próbuj zimą biegać tak szybko jak latem. Ścieżka jest zaśnieżona, często oblodzona, a Ty masz na sobie kilka warstw ubrań. Sportowy zegarek zostaw w domu i nie przejmuj się, że Twoja kondycja nie należy do najlepszych. Jeśli utrzymasz systematyczność ćwiczeń latem pobijesz własne rekordy.

Wyróżniaj się

Wychodzisz pobiegać po zmroku? Pamiętaj, żeby zadbać o własne bezpieczeństwo. Kurtka i legginsy w jaskrawych kolorach sprawią, że będziesz bardziej widoczna. Na ramię lub nogawkę przypnij odblaskowy element. Możesz też wyposażyć się w czołówkę lub opaskę czy czapkę z lampkami LED.

Skocz na siłownię

Kiedy pogoda nie sprzyja możesz odwiedzić siłownię i pobiegać na bieżni. Wiemy, że to nie to samo, co czuć wiatr we włosach, ale zimą rozsądek wygrywa. Jeśli widzisz widmo grypy po skończonym treningu na świeżym powietrzu, lepiej wybierz klub fitness. Brak Ci motywacji? Znajdź trenera personalnego. Uwierz nam, to najlepsza z możliwych motywacji do ćwiczeń, a jakie efekty…!

Przeczytaj również: Efektowne dodatki na wiosnę

Naucz się odpuszczać

W sezonie zimowym o przeziębienie nietrudno. Jeśli czujesz się osłabiona, boli Cię gardło, czy masz katar lepiej odpuść. Bieganie z grypą jest niebezpieczne i może prowadzić do poważnych komplikacji. Dlatego zrób sobie kilka dni przerwy. Odpocznij, a kiedy poczujesz się lepiej wróć do treningów.

Nie rezygnuj z rozciągania

Nie zapominaj o porządnym rozciąganiu po treningu. Jednak zrób je dopiero w domu. Mięśnie na mrozie szybko się wychładzają, a ich dodatkowe rozciąganie może spowodować kontuzję. Na koniec biegania zafunduj sobie tzw. cool down, czyli schłodzenie organizmu (przejście z biegu do marszu).

Jeśli uważasz, że brak treningu zimą, to nic wielkiego, to jesteś w błędzie. Bieganie poza sezonem pozwoli Ci utrzymać wagę i dobrą kondycję. Biegacze, którzy robią sobie przerwę mają nie tylko trudności z powrotem do aktywności, ale również zrzuceniem dodatkowych kilogramów.

Trenera personalnego, który pomoże Ci zadbać o sylwetkę znajdziesz tutaj.