2019-03-20 14:44:06

Fakty i mity o wypadających włosach

Porady ekspertów

Każda z nas chciałaby mieć piękne i zdrowe włosy. Niestety, często o idealnej kondycji czupryny możemy tylko pomarzyć. Jednym z największym problemów Polek jest nadmierna utrata włosów. W sieci na ten temat krąży wiele mitów. Sprawdzamy, które z nich można uznać za fakt, a które nie mają z prawdą nic wspólnego.

MIT: Częste mycie włosów prowadzi do ich wypadania

To ile razy w ciągu tygodnia myjesz włosy, powinno być dostosowane do rodzaju skóry głowy. Jeśli włosy się przetłuszczają – myj je codziennie. W przeciwnym razie nadmiar sebum może zamknąć ujście mieszków włosowych i zaburzyć ich funkcjonowanie. Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać szampon do skóry głowy. Ma on ją odżywiać i  chronić przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, które mogą wpływać na miniaturyzację korzenia włosa.

Zobacz też: Czy odpowiednio dbasz o włosy? Przekonaj się!

FAKT: Pory roku mają wpływ na wypadanie włosów

Zmiana pór roku może wiązać się z nadmiernym wypadaniem włosów. W okresach przejściowych towarzyszy nam deficyt witamin i minerałów, odczuwamy skutki przebytych infekcji, a jesienią czy zimą brakuje słońca. To wszystko wpływa na wypadanie nawet kilkudziesięciu włosów dziennie. Jeśli zaobserwujesz intensywniejszą utratę włosów – zgłoś się do specjalisty.

FAKT: Odchudzanie powoduje wypadanie włosów

Szybka i nieracjonalna utrata wagi może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Niedobór białka, aminokwasów, żelaza i cynku, nawet jeśli nie ujawnia się w postaci anemii, może być odpowiedzialny za złą kondycję włosów. Szczególnie niebezpieczne dla urody są diety jednoskładnikowe. Jeśli chcesz zrzucić parę kilo zamiast katować się restrykcyjną dietą – ogranicz słodycze i zadbaj o aktywność fizyczną.

MIT: Podcinanie włosów zwiększa ich objętość

Ścinanie włosów nie ma wpływu na to, jaka ich liczba jest produkowana przez mieszki włosowe. Włosy rosną średnio 1-1,5 cm miesięcznie. Jeśli je obetniesz, nie zaczną nagle rosnąć szybciej. Podstawa i długość włosa jest grubsza, niż jego koniec – dlatego po ścięciu mogą Ci się wydawać grubsze.

FAKT: Suplementacja organizmu wpływa na wzrost włosów

Równowaga składników odżywczych w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na wzrost włosów, ich jakość i grubość łodyg. Niedobór witamin i minerałów może prowadzić do ich wypadania. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, a w okresie jesienno-zimowym suplementuj się witaminami z grupy B i biotyną.

FAKT: Za ciasny kucyk może powodować wypadanie włosów

Jeśli Twoją ulubioną fryzurą jest koński ogon, warkocz albo codziennie modelujesz włosy naciągając je na szczotkę, to stopniowo je osłabiasz. Duże napięcie sprawia, że włos przechodzi w fazę spoczynku i wypada. Najpierw proces ten jest widoczny nad czołem i przy skroniach. Jeśli zauważysz u siebie przerzedzenie włosów w tych partiach - zrezygnuj z ciasnych fryzur i daj włosom odpocząć.

MIT: Farbowanie włosów powoduje ich wypadanie

Koloryzacja nie decyduje bezpośrednio o utracie włosów, jednak może mieć wpływ na osłabienie włosa. Pamiętaj, aby farbowanie zawsze wykonywać u fryzjera, który korzysta ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów. Nie rób tego w domu, bo możesz sobie niepotrzebnie zaszkodzić.

Przeczytaj również: Największe trendy koloryzacyjne 2019

FAKT: Masaż skóry pobudza porost nowych włosów

Masaż skóry głowy wzmacnia włosy i poprawia ich ukrwienie. Jeśli aplikujesz produkty wzmacniające i odżywcze bezpośrednio na głowę, nie zapominaj o masażu. Zapobiega on wypadaniu włosów i stymuluje porost nowych.

FAKT: Stres odpowiada za złą kondycję włosów

To prawda, silny stres nasila wydzielanie prolaktyny, której nadmiar powoduje wypadanie włosów. Niestety, proces ten może utrzymywać się nawet przez pół roku. Dlatego, w miarę możliwości ogranicz sytuacje stresogenne. Nie wpływają one dobrze ani na Twoje zdrowie, ani urodę.

Fryzjera, który zadba o Twoje włosy znajdziesz tutaj.